Uwaga dziś w nocy zmiana czasu na zimowy!


Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października o godzinie 3.00.
Jest to ta „bardziej lubiana” zmiana, bo dzięki niej możemy spać o godzinę dłużej. Czas zmieniamy co prawda tylko dwa razy w roku, ale zanim wszyscy zsynchronizują zegarki, zdarza się zaspać, spóźnić na pociąg, albo pojawić na umówionym spotkaniu godzinę za wcześnie. Po co więc całe to czasowe zamieszanie?zegar

Później wstaje Słońce, więc aby oszczędzić prąd po prostu lepiej jeszcze pospać. Taki właśnie był zamysł wprowadzenia czasu letniego i zimowego – oszczędność energii. Czy to się współcześnie opłaca? Dyskusja toczy się od dawna. Faktem jest jednak, że czas zmieniać musimy nadal, a w Polsce regulowane to jest specjalnym rozporządzeniem.
Nie do końca wiadomo kto pierwszy wypowiedział się głośno o potrzebie stosowania czasu letniego i zimowego. Na pewno pionierami byli Niemcy, którzy przestawianie zegarków zaczęli praktykować już w czasie I wojny światowej, a wkrótce w ich ślady poszli Brytyjczycy. Obecnie taki podział stosowany jest w siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach Europy – wyjątek stanowią tu Islandia, Białoruś i Rosja.
Stosowanie czasu letniego i zimowego pozwala na optymalne dostosowanie aktywności ludzi do czasu kiedy słońce znajduje się nad horyzontem. Optymalne wykorzystanie dziennego światła umożliwia oszczędzanie prądu, zwłaszcza latem.