Wybór idealnego łóżka to nie lada wyzwanie. To miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby było ono nie tylko wygodne, ale także estetyczne i funkcjonalne.
Dlatego przygotowałem specjalnie dla Ciebie ten wpis. Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego łóżka, aby zaspokajało Twoje potrzeby i wymagania.

Zakup nowego łóżka warto przemyśleć zanim jeszcze wybierzesz się do salonu łóżek i materacy. Dlatego zastanów się, w którym docelowo miejscu ma stać łóżko. Użyj miarki i wymierz, jaką przestrzeń możesz dokładnie zagospodarować na nowe łóżko. Jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu zmierz wysokość do skosu. Dzięki temu dostosujemy odpowiednią wysokość zagłowia, aby idealnie pasowało do wnętrza.
Możliwości modyfikacji łóżek przedstawię poniżej.

Jakie łóżko tapicerowane?

Zaczniemy od najbardziej znanych łóżek tapicerowanych. To w przypadku tych łóżek możemy dokonać najwięcej modyfikacji i dostosować je do Twoich potrzeb oraz do wystroju sypialni, w której będzie się znajdować.

Jak łóżko tapicerowane możemy dostosować do Twoich potrzeb?

Tkanina
Wybór rodzaju i koloru tkaniny w łóżku tapicerowanym to oczywiście podstawa. Dzięki temu będziesz mogła dostosować łóżko do wnętrza swojej sypialni.

Wymiary łóżka
Każde możesz zamówić w najbardziej standardowych rozmiarach:
90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200, 200×200.

Jednak pamiętaj: Jest to wymiar materaca, który będzie mieścił się w ramę łóżka. Do tych wymiarów musisz doliczyć np. Grubość boków i zagłówka łóżka. Dlatego może okazać się, że łóżko o wymiarze 160×200 finalnie będzie zajmować nawet 180×230.

Porada:
Najbardziej ekonomiczne pod względem wymiarów będą łóżka kontynentalne. W przypadku tych rozwiązań, łóżko ma praktycznie taki sam wymiar co materac (materac znajduje się na tzw. Boxach, nie wchodzi w ramę), dodatkowy wymiar to tylko grubość wezgłowia.

Wysokość wezgłowia
Tutaj też masz dowolność. Jeśli chcesz, aby Twoje łóżko było pokaźne i chcesz je wyeksponować, możesz wybrać wysokie wezgłowie.
Jeśli natomiast masz w sypialni wspomniane skosy lub łóżko ma znajdować się tuż przy oknie – obniżymy wezgłowie.

Wysokość i grubość boków łóżka
To również możemy zmodyfikować. Grubsze boki sprawiają, że łóżko będzie wizualnie szersze. Wysokość boków wpłynie również na głębokość pojemnika na pościel oraz wysokość płaszczyzny, na której śpimy.

Pojemnik na pościel
To bardzo przydatna opcja. Całą powierzchnię pod materacem możesz zagospodarować jako szafę. W wersji łóżka z pojemnikiem otrzymujesz podnoszony stelaż na siłownikach gazowych oraz właśnie pojemnik, gdzie możesz schować różne ciekawe rzeczy.

Nóżki
Istotny element, do którego mało kto przywiązuje uwagę.
Możesz wybrać wygląd, kolor oraz wysokość nogi Twojego łóżka, dzięki temu podniesiesz lub obniżysz całą konstrukcję. Warto ten aspekt wziąć pod uwagę w przypadku ogrzewania podłogowego i wybrać wyższą nogę, aby zwiększyć przepływ ciepłego powietrza. Dodatkowo pod wyższą nóżką łatwiej posprzątać podłogę pod łóżkiem.

Przedstawiłem Ci najczęściej wykonywane modyfikacje, które możemy wykonać przy łóżkach tapicerowanych. Oczywiście nie są to wszystkie. W zależności od konkretnego modelu i Twoich potrzeb możemy zrobić znacznie więcej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka tapicerowanego?

Pokrótce podpowiem Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze łóżka tapicerowanego:

Rodzaj, i parametry tkaniny, która zostanie zastosowana na łóżku
Przy wyborze tkaniny warto zwrócić uwagę na jej parametr ścieralności (TEST MARTINDALE). Im wyższy współczynnik śćieralnośći, tym tkanina bardziej wytrzymała i oporna na przetarcia. Przy łóżku tapicerowanym warto, aby ten współczynnik miał wartość powyżej 30 000 cykli.
Obecnie większość tkanin ma właściwości hydrofobowe. Taka tkanina nie wchłania cieczy, przez co jest łatwa w czyszczeniu.Warto sprawdzić, czy tkanina, którą wybierasz ma właśnie takie właściwości.
Gramatura materiału jest równie ważna – im wyższa gramatura, tym materiał będzie grubszy.

Z czego łóżko jest zrobione!
Zwróć uwagę na konstrukcję łóżka. Tańsze rozwiązania to będzie zwykła płyta meblowa. Łóżka ze sklejki drewnianej będą kosztować więcej, ale zdecydowanie są bardziej wytrzymałe.

Elementy łączące
Sprawdź, jak połączone są elementy łóżka. Czy to są zwykłe śruby, może kątowniki. Im więcej elementów łączących, tym lepiej! Jak sprawdzić, czy łączenia dobrze trzymają? Wystarczy chwycić za zagłowie łóżka i próbować nim poruszać. Przy kiepskich mocowaniach zagłowie będzie luźno latać. Przy mocniejszych będzie stabilne.

Listwy: środkowa i boczne
To na nich będzie znajdował się stelaż łóżka. Sprawdź ich wykonanie, grubość oraz z jakiego materiału są zrobione. Przy wytrzymałych konstrukcjach te elementy będą drewniane, najczęściej z drewna bukowego.

Stelaż
Stelaż jest równie ważny, bo to na nim leży materac i to on ma utrzymać cały ciężar. Odpowiedni stelaż powinien być wykonany ze sklejki drzew liściastych, najlepiej brzozy. Powinien mieć również odpowiednią ilość listew, aby zapewnić wytrzymałość oraz odstępy pomiędzy listwami nie powinny być większe niżeli 4cm.

Dno pojemnika
Jeśli wybrałaś łóżko z pojemnikiem warto zwrócić uwagę na grubość płyty pojemnika. Im płyta będzie grubsza, tym większy ciężar utrzyma a to sprowadza się do tego, że możesz wrzucić do pojemnika cięższe przedmioty.

To już wszystko na dzisiaj! Na zakończenie pragnę zaprosić cię do obejrzenia krótkiego filmu, który przygotowaliśmy na temat łóżek tapicerowanych (link poniżej). Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy przy wyborze idealnego łóżka, lub jest coś dla Ciebie niejasne – napisz lub zadzwoń do Nas! Może masz już wybrane łóżko i chciałabyś poznać naszą opinie na jego temat? Służymy pomocą!

Prawie zapomniałem!

Mam dla Ciebie małą niespodziankę!

Specjalnie dla Ciebie przygotowałem listę pytań, które warto zadać sprzedawcy zanim zdecydujesz się na zakup. Te pytania ułatwią Ci wybór i pomogą sprzedawcy w zaproponowaniu konkretnych rozwiązań oraz, dzięki nim unikniesz nieuczciwych handlowców, którzy nie do końca chcą Ci sprzedać dobry produkt.

 1. Czy materiał na łóżku ma właściwości hydrofobowe
  Dzięki temu tkanina będzie łatwa w czyszczeniu a wylana na nią ciecz nie wchłonie w tkaninę i będziesz mogła ją łatwo zetrzeć zwyczajnym ręcznikiem papierowym.
 1. Czy tkanina na łóżku jest wytrzymała?
  Sprzedawca powinien sprawdzić przy tobie etykietę tkaniny i wskazać Ci parametr zwany test martindale. Im wyższa wartość przy tej pozycji, tym materiał będzie bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie. Dobre materiały zaczynają się od wartości 30 000 cykli.
 1. Jakie materiały zostały zastosowane w konstrukcji łóżka?
  Płyta meblowa będzie nieco bardziej ekonomiczną opcją.
  Dobre łóżka wykonane są ze sklejki drewnianej, co zapewnia wyższą wytrzymałość produktu. Często sprzedawcy nie wiedzą co sprzedają i nie mają pojęcia, z czego zrobione jest łóżko.
 1. Jak wyglądają elementy łączące łóżko?
  Mogą być to proste śruby, kątowniki, lub podwójne, wykonane z grubej stali. Elementy dobrych łóżek będą łączone ze sobą więcej niż dwoma śrubami.
 2. Z czego zrobione są listwy nośnie łóżka (listwa środkowa, oraz boczne)?
  Dobre elementy to drewniane elementy. Najlepiej jeśli jest to drewno bukowe. Jeśli łóżko takie ma, będzie wytrzymałe!
 3. Z czego zrobiony jest stelaż? Dobre stelaże wykonane są ze sklejki drzew liściastych, często brzozy, która jest odporna na wyginanie. Dzięki temu listwy odpowiednio amortyzują Twoje ciało, przy czym nie łamią się. Odpowiedni odstęp lisew świadczy.
 4. Ile wynoszą odstępy między listwami stelaża?
  Odstępy powinny wynosić maksymalnie 4 cm pomiędzy listwami.
  Jeśli stelaż takie ma, będzie wytrzymały i odpowiedni dla materacy sprężynowych. (UWAGA! Często producenci materacy przy uwzględnie gwarancji materaca wymagają zmierzenia odstępu pomiędzy listwami i w karcie gwarancyjnej są stosowne adnotacje odnośnie maksymalnych odstępów, które wynoszą nie więcej niż 4cm).
 1. Czy rama stelaża w przypadku łóżka z pojemnikiem jest metalowa?
  Często jest tak, że zamawiasz łóżko z katalogu i nie widzisz dokładnie stelaża. W przypadku łóżek z pojemnikiem rama stelaża powinna być metalowa ze względu na obciążenia, które wywierane są pod wpływem otwierania i zamykania pojemnika. Unikaj ramy drewnianej (mowa o ramie nie o listwach stelaża).
 1. Czy stelaż montowany jest na siłownikach gazowych?
  Dobre łóżka, to funkcjonalne łóżka. Dlatego otwieranie pojemnika nie powinno sprawiać Ci problemów. Wybierz łóżka, w których zastosowano siłowniki gazowe. Te sprawią, że otwieranie i zamykanie łóżka będzie bezproblemowe nawet dla starszej osoby. Unikaj łóżek ze sprężynami zamiast siłowników.
 1. Co w sytuacji, gdy z łóżkiem będzie coś nie tak?
  Różnie bywa, czasami firma transportowa może uszkodzić łóżko podczas transportu, lub mogą pojawić się wady fabryczne.

Zapytaj, jak wygląda reklamacja takiego łóżka, co jest istotne i jak takie reklamacje realizuje sklep? Dobry salon powinien mieć jasno określone zasady reklamacji.

Wybór idealnego łóżka to nie lada wyzwanie. To miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby było ono nie tylko wygodne, ale także estetyczne i funkcjonalne.
Dlatego przygotowałem specjalnie dla Ciebie ten wpis. Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego łóżka, aby zaspokajało Twoje potrzeby i wymagania.

Zakup nowego łóżka warto przemyśleć zanim jeszcze wybierzesz się do salonu łóżek i materacy. Dlatego zastanów się, w którym docelowo miejscu ma stać łóżko. Użyj miarki i wymierz, jaką przestrzeń możesz dokładnie zagospodarować na nowe łóżko. Jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu zmierz wysokość do skosu. Dzięki temu dostosujemy odpowiednią wysokość zagłowia, aby idealnie pasowało do wnętrza.
Możliwości modyfikacji łóżek przedstawię poniżej.

Jakie łóżko tapicerowane?

Zaczniemy od najbardziej znanych łóżek tapicerowanych. To w przypadku tych łóżek możemy dokonać najwięcej modyfikacji i dostosować je do Twoich potrzeb oraz do wystroju sypialni, w której będzie się znajdować.

Jak łóżko tapicerowane możemy dostosować do Twoich potrzeb?

Tkanina
Wybór rodzaju i koloru tkaniny w łóżku tapicerowanym to oczywiście podstawa. Dzięki temu będziesz mogła dostosować łóżko do wnętrza swojej sypialni.

Wymiary łóżka
Każde możesz zamówić w najbardziej standardowych rozmiarach:
90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200, 200×200.

Jednak pamiętaj: Jest to wymiar materaca, który będzie mieścił się w ramę łóżka. Do tych wymiarów musisz doliczyć np. Grubość boków i zagłówka łóżka. Dlatego może okazać się, że łóżko o wymiarze 160×200 finalnie będzie zajmować nawet 180×230.

Porada:
Najbardziej ekonomiczne pod względem wymiarów będą łóżka kontynentalne. W przypadku tych rozwiązań, łóżko ma praktycznie taki sam wymiar co materac (materac znajduje się na tzw. Boxach, nie wchodzi w ramę), dodatkowy wymiar to tylko grubość wezgłowia.

Wysokość wezgłowia
Tutaj też masz dowolność. Jeśli chcesz, aby Twoje łóżko było pokaźne i chcesz je wyeksponować, możesz wybrać wysokie wezgłowie.
Jeśli natomiast masz w sypialni wspomniane skosy lub łóżko ma znajdować się tuż przy oknie – obniżymy wezgłowie.

Wysokość i grubość boków łóżka
To również możemy zmodyfikować. Grubsze boki sprawiają, że łóżko będzie wizualnie szersze. Wysokość boków wpłynie również na głębokość pojemnika na pościel oraz wysokość płaszczyzny, na której śpimy.

Pojemnik na pościel
To bardzo przydatna opcja. Całą powierzchnię pod materacem możesz zagospodarować jako szafę. W wersji łóżka z pojemnikiem otrzymujesz podnoszony stelaż na siłownikach gazowych oraz właśnie pojemnik, gdzie możesz schować różne ciekawe rzeczy.

Nóżki
Istotny element, do którego mało kto przywiązuje uwagę.
Możesz wybrać wygląd, kolor oraz wysokość nogi Twojego łóżka, dzięki temu podniesiesz lub obniżysz całą konstrukcję. Warto ten aspekt wziąć pod uwagę w przypadku ogrzewania podłogowego i wybrać wyższą nogę, aby zwiększyć przepływ ciepłego powietrza. Dodatkowo pod wyższą nóżką łatwiej posprzątać podłogę pod łóżkiem.

Przedstawiłem Ci najczęściej wykonywane modyfikacje, które możemy wykonać przy łóżkach tapicerowanych. Oczywiście nie są to wszystkie. W zależności od konkretnego modelu i Twoich potrzeb możemy zrobić znacznie więcej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka tapicerowanego?

Pokrótce podpowiem Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze łóżka tapicerowanego:

Rodzaj, i parametry tkaniny, która zostanie zastosowana na łóżku
Przy wyborze tkaniny warto zwrócić uwagę na jej parametr ścieralności (TEST MARTINDALE). Im wyższy współczynnik śćieralnośći, tym tkanina bardziej wytrzymała i oporna na przetarcia. Przy łóżku tapicerowanym warto, aby ten współczynnik miał wartość powyżej 30 000 cykli.
Obecnie większość tkanin ma właściwości hydrofobowe. Taka tkanina nie wchłania cieczy, przez co jest łatwa w czyszczeniu.Warto sprawdzić, czy tkanina, którą wybierasz ma właśnie takie właściwości.
Gramatura materiału jest równie ważna – im wyższa gramatura, tym materiał będzie grubszy.

Z czego łóżko jest zrobione!
Zwróć uwagę na konstrukcję łóżka. Tańsze rozwiązania to będzie zwykła płyta meblowa. Łóżka ze sklejki drewnianej będą kosztować więcej, ale zdecydowanie są bardziej wytrzymałe.

Elementy łączące
Sprawdź, jak połączone są elementy łóżka. Czy to są zwykłe śruby, może kątowniki. Im więcej elementów łączących, tym lepiej! Jak sprawdzić, czy łączenia dobrze trzymają? Wystarczy chwycić za zagłowie łóżka i próbować nim poruszać. Przy kiepskich mocowaniach zagłowie będzie luźno latać. Przy mocniejszych będzie stabilne.

Listwy: środkowa i boczne
To na nich będzie znajdował się stelaż łóżka. Sprawdź ich wykonanie, grubość oraz z jakiego materiału są zrobione. Przy wytrzymałych konstrukcjach te elementy będą drewniane, najczęściej z drewna bukowego.

Stelaż
Stelaż jest równie ważny, bo to na nim leży materac i to on ma utrzymać cały ciężar. Odpowiedni stelaż powinien być wykonany ze sklejki drzew liściastych, najlepiej brzozy. Powinien mieć również odpowiednią ilość listew, aby zapewnić wytrzymałość oraz odstępy pomiędzy listwami nie powinny być większe niżeli 4cm.

Dno pojemnika
Jeśli wybrałaś łóżko z pojemnikiem warto zwrócić uwagę na grubość płyty pojemnika. Im płyta będzie grubsza, tym większy ciężar utrzyma a to sprowadza się do tego, że możesz wrzucić do pojemnika cięższe przedmioty.

To już wszystko na dzisiaj! Na zakończenie pragnę zaprosić cię do obejrzenia krótkiego filmu, który przygotowaliśmy na temat łóżek tapicerowanych (link poniżej). Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy przy wyborze idealnego łóżka, lub jest coś dla Ciebie niejasne – napisz lub zadzwoń do Nas! Może masz już wybrane łóżko i chciałabyś poznać naszą opinie na jego temat? Służymy pomocą!

Prawie zapomniałem!

Mam dla Ciebie małą niespodziankę!

Specjalnie dla Ciebie przygotowałem listę pytań, które warto zadać sprzedawcy zanim zdecydujesz się na zakup. Te pytania ułatwią Ci wybór i pomogą sprzedawcy w zaproponowaniu konkretnych rozwiązań oraz, dzięki nim unikniesz nieuczciwych handlowców, którzy nie do końca chcą Ci sprzedać dobry produkt.

 1. Czy materiał na łóżku ma właściwości hydrofobowe
  Dzięki temu tkanina będzie łatwa w czyszczeniu a wylana na nią ciecz nie wchłonie w tkaninę i będziesz mogła ją łatwo zetrzeć zwyczajnym ręcznikiem papierowym.
 1. Czy tkanina na łóżku jest wytrzymała?
  Sprzedawca powinien sprawdzić przy tobie etykietę tkaniny i wskazać Ci parametr zwany test martindale. Im wyższa wartość przy tej pozycji, tym materiał będzie bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie. Dobre materiały zaczynają się od wartości 30 000 cykli.
 1. Jakie materiały zostały zastosowane w konstrukcji łóżka?
  Płyta meblowa będzie nieco bardziej ekonomiczną opcją.
  Dobre łóżka wykonane są ze sklejki drewnianej, co zapewnia wyższą wytrzymałość produktu. Często sprzedawcy nie wiedzą co sprzedają i nie mają pojęcia, z czego zrobione jest łóżko.
 1. Jak wyglądają elementy łączące łóżko?
  Mogą być to proste śruby, kątowniki, lub podwójne, wykonane z grubej stali. Elementy dobrych łóżek będą łączone ze sobą więcej niż dwoma śrubami.
 2. Z czego zrobione są listwy nośnie łóżka (listwa środkowa, oraz boczne)?
  Dobre elementy to drewniane elementy. Najlepiej jeśli jest to drewno bukowe. Jeśli łóżko takie ma, będzie wytrzymałe!
 3. Z czego zrobiony jest stelaż? Dobre stelaże wykonane są ze sklejki drzew liściastych, często brzozy, która jest odporna na wyginanie. Dzięki temu listwy odpowiednio amortyzują Twoje ciało, przy czym nie łamią się. Odpowiedni odstęp lisew świadczy.
 4. Ile wynoszą odstępy między listwami stelaża?
  Odstępy powinny wynosić maksymalnie 4 cm pomiędzy listwami.
  Jeśli stelaż takie ma, będzie wytrzymały i odpowiedni dla materacy sprężynowych. (UWAGA! Często producenci materacy przy uwzględnie gwarancji materaca wymagają zmierzenia odstępu pomiędzy listwami i w karcie gwarancyjnej są stosowne adnotacje odnośnie maksymalnych odstępów, które wynoszą nie więcej niż 4cm).
 1. Czy rama stelaża w przypadku łóżka z pojemnikiem jest metalowa?
  Często jest tak, że zamawiasz łóżko z katalogu i nie widzisz dokładnie stelaża. W przypadku łóżek z pojemnikiem rama stelaża powinna być metalowa ze względu na obciążenia, które wywierane są pod wpływem otwierania i zamykania pojemnika. Unikaj ramy drewnianej (mowa o ramie nie o listwach stelaża).
 1. Czy stelaż montowany jest na siłownikach gazowych?
  Dobre łóżka, to funkcjonalne łóżka. Dlatego otwieranie pojemnika nie powinno sprawiać Ci problemów. Wybierz łóżka, w których zastosowano siłowniki gazowe. Te sprawią, że otwieranie i zamykanie łóżka będzie bezproblemowe nawet dla starszej osoby. Unikaj łóżek ze sprężynami zamiast siłowników.
 1. Co w sytuacji, gdy z łóżkiem będzie coś nie tak?
  Różnie bywa, czasami firma transportowa może uszkodzić łóżko podczas transportu, lub mogą pojawić się wady fabryczne.

Zapytaj, jak wygląda reklamacja takiego łóżka, co jest istotne i jak takie reklamacje realizuje sklep? Dobry salon powinien mieć jasno określone zasady reklamacji.

Salony łóżek i materacy ŚPIOCH

Kontakt z konsultantem

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze. Pomożemy wybrać idealne rozwiązanie.

Zapisz się do naszego newslettera

Bądź na bieżąco z nami!