Materacowe mity, czyli mity o materacach

Mit 1: „W materacu nie ma żadnej filozofii”

Materace to w końcu meble, a te, jakie są, każdy widzi. Duży albo mały, prostokątny albo zaokrąglony, czerwony albo beżowy, drewniany albo obity skórą… Co tu dużo filozofować nad meblem? Podoba się albo nie, więc brać albo szukać dalej! Szkopuł w tym, że tak jak wady lub zalety stołów, meblościanek, kanap, krzeseł, lamp są często widoczne gołym okiem i łatwe do szybkiej oceny, tak to, co w materacu najcenniejsze, znajduje się zwykle gdzieś poza pobieżnym spojrzeniem lub dotykiem. Z wyglądu większość materaców prawie nie różni się od siebie, ale skoro nie byłoby między nimi różnic, to skąd te rozbieżności w cenach? Otóż istotą materaca jest jego elastyczność, wygoda, trwałość, przewiewność, antyalergiczność i wiele innych, podobnych cech, które możemy zweryfikować jedynie w trakcie długiego użytkowania. Pierwszy mitem dotyczącym materacy jest to, że istnieją materace idealne dla wszystkich.

Mit 2: „Lato-Zima z wełną”

System Lato-Zima to ciekawy sposób urozmaicenia materaca, ale z okresu, kiedy po naszych drogach mknęły „Warszawy” i „Sokoły”. Kto – poza miłośnikami starych aut – chciałby obecnie używać tamtych rozwiązań technicznych? A cóż niby takiego tej wełnie brakuje? Otóż należy pamiętać, że pomimo swej zalety w postaci izolacji termicznej wełna jest materiałem szczególnie wrażliwym na wilgoć, co uniemożliwia zastosowanie jej w pokrowcach z opcją do prania. Brak tego sposobu kontroli nad roztoczami oraz fakt, że jest to materiał odzwierzęcy, zwiększa ryzyko wystąpienia alergii u osób na nią podatnych. Istnieją przecież inne sposoby na osiągnięcie tak popularnego systemu Lato-Zima z użyciem nowoczesnych, nieuczulających materiałów i z pokrowcem nadającym się do prania.

Mit 3.  Dobry pokrowiec? A po co?

Powodów można by wymienić wiele. Najważniejszymi są: higiena i antyalergiczność. Każdy pokrowiec, który jesteśmy w stanie zdjąć i wyprać w temperaturze ok. 60°C, pozwala na skuteczną walkę z drobnoustrojami mogącymi powodować podrażnienia skóry lub dróg oddechowych. Stąd właśnie podstawowym wymogiem antyalergiczności materaca jest możliwość prania jego pokrowca.