Materace ekologiczne – czym są i jakie właściwości posiadają?

W obliczu mody na życie w zgodzie z filozofią eko, producenci artykułów wyposażenia wnętrz proponują konsumentom coraz więcej produktów naturalnych i ekologicznych. Współpracujące ze Spioch.eu marki materacy nie są wyjątkami w tej materii – oferowane przez nie ekologiczne materace są warte zainteresowania z kilku powodów. Czym są eko materace, jakie są właściwości materacy ekologicznych i komu można je polecić?

 

materace ekologiczne

Materace ekologiczne – co to takiego?

Jakie materace ekologiczne możemy spotkać i czym różnią się od pozostałych modeli materacy dostępnych w sprzedaży?

Na rynku spotykamy wiele rodzajów materacy do spania. Cieszące się dużym zainteresowaniem nowoczesne materace piankowe i termoplastyczne, bazują przeważnie na syntetycznych piankach poliuretanowych, przy których produkcji używa się ropopochodnych olejów. Wyrobów tych z pewnością nie można nazwać ekologicznymi – powstają bowiem w sposób szkodliwy dla środowiska naturalnego, a do tego emitują niebezpieczne substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Eko materace – przykłady

Ekologicznymi nazywa się natomiast te materace do sypialni, które zostały wykonane z materiałów, komponentów i tkanin pochodzenia naturalnego i/lub w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Do grupy eko materace należą między innymi materace z kokosem (wykonane z włókna kokosowego), naturalnym lateksem (tkaniną z mleczka kauczukowego), aloesem, bawełną czy też produkty piankowe, w których procesie produkcji zastąpiono ropopochodne oleje tymi naturalnymi, np. rycynowym czy słonecznikowym.

Materace, tkaniny i materiały z atestem EKO-TEX

Pod pojęciem materac ekologiczny kryje się często produkt z atestem EKO-TEX, przyznawanym wyrobom i komponentom, które nie zawierają metali ciężkich i innych substancji szkodliwych, włącznie z tymi, których stosowanie nie zostało prawnie zabronione. Najbardziej rygorystyczny certyfikat ekologiczny na rynku otrzymują zarówno pojedyncze tkaniny i materiały, jak i całe materace. Atest ma ważność roku i przed każdym jego odnowieniem komponent lub wyrób musi zostać poddany ponownym badaniom.

eko materace

Eko materace – zalety i rekomendacje

Jakie są właściwości ekologicznych materacy i komu można polecić nowoczesne eko materace dostępne na rynku?

Ekologiczne materace, które można znaleźć w ofercie Spioch.eu są wykonywane z naturalnych tkanin i materiałów w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Dzięki obniżonej zawartości substancji szkodliwych, eko materace są bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. Naturalne tkaniny i materiały, z jakich są wykonywane, nie uczulają i nie podrażniają, a zatem wykazują się właściwościami hipoalergicznymi. Naturalne materace ekologiczne są przy tym wszystkim tak samo wygodne, trwałe i praktyczne jak ich syntetyczne odpowiedniki.

Ekologiczne materace – dla kogo?

Eko materace warto zarekomendować osobom, które pragną dbać o środowisko naturalne, wyposażając wnętrze w elementy na bazie naturalnych materiałów. Materace ekologiczne powinny też docenić osoby cierpiące na skórną wrażliwość chemiczną oraz użytkownicy borykający się z różnego rodzaju alergiami czy problemami natury dermatologicznej. Eko materace to też produkty z wyższej półki, które zadowolą wymagających użytkowników poszukujących wyrobów luksusowych.

W Spioch.eu oferujemy nowoczesne materace ekologiczne do zastosowań domowych i klinicznych. Wśród wyrobów, których specyfikę i właściwości omówiliśmy powyżej, szczególnie rekomendujemy eko materace z kokosem, naturalnym lateksem czy też aloesem. W Spioch.eu posiadamy kilkadziesiąt zdrowych i ekologicznych materacy, wśród których każdy może znaleźć model idealny dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.