Materac dwuosobowy – jak podejść do jego zakupu?

Podczas urządzania sypialni w domu czy mieszkaniu, prędzej czy później należy wybrać odpowiednie łóżko oraz materac dla dwóch osób. Warto najpierw zastanowić się nad tym drugim, bowiem to rozmiaru materaca zależy, do jakich łóżek będzie pasował. Materac dwuosobowy – jak podejść do jego zakupu? Odpowiadamy, udzielając wskazówek dotyczących tego jak wybrać materac dla pary.

 

materac dla pary

Materac dla dwóch osób – optymalny rozmiar

Materace dwuosobowe różnią się od siebie wieloma aspektami. Przede wszystkim, na rynku można spotkać modele w różnych rozmiarach. Do standardowych, pasujących do wielu łóżek, należy zaliczyć cztery typowe, wymienione poniżej:

• 140x200cm
• 160x200cm
• 180x200cm
• 200x200cm

Materace 140x200cm uważane są za uniwersalne – modele te pasują zarówno do mebli dla par, jak i niektórych łóżek jednoosobowych. Na taki materac mogą zdecydować się partnerzy średniego i niskiego wzrostu o typowej wadze, którzy śpią przytuleni do siebie i raczej rzadko zmieniają pozycję podczas snu. Materac 140x200cm powinien im nie tylko wystarczyć, ale też pozwolić na zakup małego łóżka do sypialni o niewielkiej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że takiego materaca nie można zastąpić dwoma modelami jednoosobowymi.

Pary, które mają więcej miejsca w sypialni, dobrze zrobią, wybierając klasyczny materac dla dwóch osób o wymiarach 160x200cm lub 180x200cm. Taki materac dwuosobowy zapewnia optymalny komfort snu niezależnie od tego, w jaki sposób śpią jego użytkownicy. Można go też wymienić na dwa materace jednoosobowe, uzyskując łóżko dla dwóch osób, które nie muszą pozostawać w intymnej relacji (np. dla gości). W szerszy materac 180×200 powinny zainwestować partnerzy kładący się i wstający o innych porach oraz tacy, którzy często zmieniają pozycję podczas snu.

Największy materac dwuosobowy z wymienionych, czyli taki o wymiarach 200x200cm, to doskonałe rozwiązanie dla pary dysponującej dużą sypialnią oraz mającej wysokie wymagania co do komfortu snu. Takim materacem powinni zainteresować się partnerzy posiadający zwierzęta domowe lub małe dzieci, jak również Ci, którzy mają tendencję do wiercenia się w łóżku lub należą do grupy osób o wysokim wzroście lub wadze. Dobrze mieć na uwadze, że duży materac 200x200cm pasuje tylko do niektórych modeli łóżek dla dwóch osób.

 

Jak wybrać materac dwuosobowy – rodzaje materacy

Współczesny rynek materacy oferuje tysiące różniących się od siebie wieloma aspektami produktów. Wybierając materac dwuosobowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale także rodzaj wypełnienia. W katalogach producentów materacy można znaleźć:

materace sprężynowe typu bonelowego i kieszeniowego
materace piankowe typu standardowego, wysokoelastycznego, termoelastycznego czy lateksowego
materace hybrydowe, w których łączone są sprężyny i pianki.

Wybór określonego typu materaca zależy tak naprawdę od osobistych upodobań i potrzeb partnerów. Ci, którzy lubią twarde podłoże, powinni zdecydować się na materac dwuosobowy sprężynowy – ważne jednak, by był to model typu kieszeniowego, zapobiegający przez “falowaniem”, które może budzić jedną z osób podczas zmiany pozycji spania drugiej.

Pary, które przepadają za miękkimi materacami docenią materac dla dwóch osób wykonany z nowoczesnej pianki memory, która reaguje nie tylko na ciężar, ale i temperaturę ciał, przez co doskonale dopasowuje się do ich pozycji. Dobrym wyborem dla partnerów ceniących sobie miękkość i delikatność może być także naturalny materac lateksowy oraz materac z pianki wysokoelastycznej z domieszką aloesu czy bambusa.

Partnerom, którym zależy na materacu bardzo wygodnym i ekskluzywnym, można polecić różnego typu materace hybrydowe. Oparte o pianki wysoko elastyczne oraz sprężyny kieszeniowe materace warstwowe gwarantują najwyższy komfort snu spośród wszystkich dostępnych na rynku. Można wśród nich znaleźć wiele produktów oznaczonych do stosowania w celach medycznych, odpowiednich dla osób obłożnie chorych czy też borykających się z bólami kręgosłupa, szyi, głowy czy stawów.

 

Materac dla pary – jak znaleźć złoty środek?

Czasem zdarza się tak, że oczekiwania i potrzeby obojga partnerów wzajemnie się wykluczają – na przykład dlatego, że jedna z osób lubi spać na twardym materacu, a druga preferuje ten ultra miękki. Co wtedy? Istnieją dwa rozwiązania tego dosyć typowego problemu. Pierwszym jest zakup dwóch różnych materacy jednoosobowych – w takim przypadku zdecydowanie warto go dokonać, tym bardziej jeśli posiada się łóżko ze stelażem o wymiarach 160/180/200x200cm.

Drugim rozwiązaniem jest wybór materaca “pośredniego”, a zarazem pójście na kompromis. Można przy tym np. postawić na materac dwuoosobowy piankowy z utwardzeniem kokosowym czy gryczanym lub materac hybrydowy dwustronny o dwóch różnych stopniach twardości. Optymalne rozwiązanie, które powinno przypaść do gustu obu partnerom, podpowie doświadczony doradca – z tego względu, materac dla pary do sypialni najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie takim jak Spioch.eu.

Reasumując, materac dwuosobowy najlepiej wybrać jeszcze zanim postawi się na konkretne łóżko – to od rozmiaru, jaki będzie miał materac dla pary zależy bowiem, do jakiego mebla będzie pasował. Rozmiar materaca powinno się dobrać do wielkości sypialni, wzrostu i wagi oraz przyzwyczajeń i potrzeb obojga partnerów. Rodzaj materaca natomiast jest już kwestią osobistych preferencji – jeśli te nie są zgodne ze sobą, warto pomyśleć nad wyborem dwóch różnych materacy jednoosobowych lub postawić na materac dla pary stanowiący pewnego rodzaju kompromis.