Materac 140×200

Materac to najważniejszy element wyposażenia naszej sypialni. Wybór odpowiedniej powierzchni do spania od na nasze zdrowie i samopoczucie. Materac powinien być jak najdokładniej dopasowany do naszych potrzeb. Najważniejszymi czynnikami, mającymi na to wpływ są: technologia, w jakiej został wykonany materac, jego twardość, a także rozmiar. Chociaż z pozoru te kryteria wydają się oczywiste, okazuje się, że bardzo często nie mamy świadomości tego, co jest dobre dla naszego zdrowia. Jeżeli przez wiele lat spaliśmy na niedostosowanej do naszej sylwetki powierzchni, jesteśmy do tego przyzwyczajeni i podczas wyboru następnego materaca możemy popełnić błąd. Jeśli chodzi o typy materaca – do wyboru mamy wiele rodzajów: materace piankowe (wyjątkowo dobrze dostosowujące się do krzywizn naszego ciała, a przy tym antyalergiczne i dość lekkie), materace sprężynowe (nowoczesna technologia pozwoliła na znaczną modernizację tego typu materacy – dzisiaj najczęściej stosowane są materace kieszeniowe, o bardzo dużej ilości sprężyn, które również dają świetne podparcie kręgosłupowi, a przy okazji są ciche i trwałe) oraz materace hybrydowe (łączące zalety innych typów materaca).

 

materace 140x200

 

Materac 140×200 – dla kogo?

Twardość i wielkość materaca powinny współgrać z sylwetką przyszłego użytkownika lub użytkowników. Osoby, o większej wadze powinny zdecydować się na twardszy materac (unikną dzięki temu zapadania się, które sprawia, że nasze ciało przyjmuje niewłaściwą pozycję). Podobne skutki przynosi używanie zbyt wąskiego lub zbyt krótkiego materaca – ma to negatywny wpływ nie tylko na uczucie dyskomfortu, ale prowadzi wręcz do bólu czy trwałych uszkodzeń kręgosłupa. Problematyczny może się okazać zwłaszcza wybór materaca dwuuosobowego. W tej sytuacji musimy brać pod uwagę sylwetki obu osób. Materac 140×200 będzie wystarczający, ale zakup węższego modelu, z pewnością nie okaże się dobrym rozwiązaniem, ponieważ śpiące na nim osoby będą przeszkadzać sobie nawzajem.

materac 200×140 – podstawowe kryteria doboru

Głównym celem doboru materaca jest osiągnięcie możliwości jak najbardziej komfortowego wypoczynku. Niektóre materace dwustronne zapewniają dwie różne twardości, zależnie od strony, z której je użytkujemy, są więc de facto dwoma różnymi materacami. Materac 200×140 jest uznawany za rozmiar pośredni pomiędzy materacem jedno i dwuosobowymi, jest więc rozmiarem uniwersalnym. Dobór twardości materaca jest ściśle związany z masą ciała osoby, która będzie z niego najczęściej korzystała. Im większa masa ciała użytkownika, tym twardszy materac może wybrać nie tracąc na komforcie. Twardość powinna być tak dobrana, by wyporność materaca była w stanie skompensować masę ciała osoby śpiącej, a tym samym zapobiegać powstawaniu efektu zapadania się w materacu. Pozwala to na uzyskanie podczas snu bardziej naturalnego ułożenie ciała, a tym samym odciążyć kręgosłup i sprzyjać bardziej efektywnemu wypoczynkowi.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this