Kilka porad na zdrowy sen

W poniższym artykule przedstawimy sobie pokrótce kilka najważniejszych zasad, o których musimy pamiętać, jeżeli liczymy na zdrowy i owocny sen. Warto ich przestrzegać! Większość z nich jest bardzo łatwa do wplecenia w nasze codziennie zwyczaje. Kilka dobrych nawyków może sprawić, że komfort Twojego życia zdecydowanie się podniesie. W końcu w łóżku spędzamy prawie 1/3 doby. Przejdźmy jednak do konkretów i poznajmy zasady zdrowego snu.

Zasady zdrowego snu – kładź się spać wcześnie

Jedna z najlepszych odpowiedzi na pytanie jak zdrowo spać. Najlepiej zasnąć pomiędzy godziną 21, a 22. Po dniu pełnym wrażeń, może być to trudne do zrobienia. Jeżeli taka pora nam nie odpowiada, postarajmy się chociaż wybrać stałą godzinę na sen i pobudkę, nawet w weekendy. Sen w całości powinien trwać ok. 6-8 h. Kiedy usłyszymy budzik, postarajmy się wstać od razu. Ta wybłagana 5-10 minutowa drzemka zaraz po przebudzeniu nie jest dobrą motywacją do wstawania! Główną zasadą zdrowego snu jest regularność.

Wywietrz pokój przed snem

Idealna temperatura w sypialni to 18-19 stopni. Warto wywietrzyć pomieszczenie na wieczór. Dodatkowo porcja tlenu wspomoże łagodny sen. Trudno wyobrazić sobie błogie leżakowanie w upale lub dusznym pokoju! Jeżeli zastanawiasz się jak zdrowo spać, koniecznie zadbaj o powyższy aspekt.

Zła dieta przyczynia się do bezsenności

Dobrze byłoby skonsumować kolację 2-3 godziny przed snem. Wieczorem unikajmy zbyt dużej ilości cukrów i węglowodanów. Organizm przerabia w nocy spożyte w nadmiarze węglowodany na tłuszcze, a cukier powoduje fermentację w jelitach, wzdęcia i wiatry. Przed snem zjedzmy zatem lekką zupę, chude mięso czy duszone jarzyny.

Poszukaj idealnej pozycji snu

Pozycja snu ma ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem. Najlepszą, choć nie najwygodniejszą, jest spanie na plecach. Pozycja na lewym boku niesie ze sobą wiele pozytywów. Ułatwia m.in. drenaż limfatyczny, serce pompuje lepiej krew. Nawet trawienie przychodzi nam wówczas dużo łatwiej.

Zamiast liczenia baranów… innowacyjna metoda oddychania

Jest to technika oddechowa, która dotleni lewą półkulę mózgu. Kiedy położymy już się do łóżka, ułóżmy się na prawym boku i zatkajmy prawą dziurkę nosa. Wykonując wdechy i wydechy przez lewą dziurkę, nasza lewa półkula zostanie przefiltrowana, co wpłynie na uspokojenie i pozwoli szybko zasnąć. Teraz już znasz zasady zdrowego snu. Koniecznie opowiedz swoim bliskim, jak zdrowo spać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *