Twardy materac dla osób znadwagą, czy aby na pewno?

W ostatnich latach wzrasta ilość zapytań o materace dla osób z nadwagą. Pytają o to szczególnie klienci, którzy mieli złe doświadczenia ze źle dobranym materacem, który następnie szybko się zniszczył; albo tacy, których źle dobrany materac pozbawił snu, wypoczynku, a nierzadko i zdrowia. Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost odsetka osób z nadwagą w Europie, można się spodziewać, że ten temat z roku na rok będzie interesował coraz szersze kręgi klientów.

Tymczasem najczęstszym grzechem sklepów jest polecanie materacy jak najtwardszych dla osób otyłych. Idąc dalej tym tropem sprzedawcy  polecają materace z grubą matą kokosową, wierząc, że twardość materaca przełoży się na jego trwałość oraz lepsze podparcie ciała osoby z nadwagą i przez to zdrowszy sen. Jest to jednak bardzo duży błąd.

Pomijając fakt, iż twarde materace nie służą generalnie naszemu zdrowiu i wypoczynkowi bez względu na wagę ciała, w przypadku osób  z nadwagą taki materac jest szczególnie niewskazany, głównie z dwóch przyczyn: ze względu na trwałość oraz komfort, a raczej jego brak.

Jeśli chodzi o trwałość należy pamiętać, że materiały twarde będą jednocześnie mniej odporne na regularny długotrwały nacisk. Przez to będą ulegać szybszemu zużyciu. Aby zobrazować powyższy paradoks weźmy pod uwagę twardą butelkę szklaną na którą działa duża siła nacisku. Pod jej wpływem, taka twarda butelka pęka i ulega bezpowrotnym zmianom. Co innego jeśli ściśniemy butelkę plastikową, która jest bardziej elastyczna. Ona bez problemu wróci do poprzedniego kształtu. Z tego powodu można przyjąć w uproszczeniu pewną ogólną zasadę, że im osoba cięższa, tym bardziej elastyczny powinien być materac

Drugą kwestią jest zapewnienie komfortu wpływającego na zdrowy sen i wypoczynek. Mając na uwadze zasadę, że to materac powinien dostosować się do kształtu ciała (nie odwrotnie) trudno wymagać od twardego materaca idealnego dopasowania. Osoby z nadwagą wywierają większy nacisk, jeśli materac nie jest odpowiednio elastyczny, by we właściwych miejscach ustąpić, zaś w innych dopchnąć  i odpowiednio podeprzeć ciało osoby śpiącej – twardy materac spowoduje zwiększone  problemy z kręgosłupem oraz kłopoty z krążeniem. W krótkiej perspektywie czasu wywoła  to jedynie płytki sen, za którym idzie uczucie zmęczenia, natomiast po dłuższym czasie może to mieć katastrofalny wpływ na zdrowie( kręgosłup i układ krążenia).

Jak w takim razie dobrać odpowiednio materac dla osoby o wyższej wadze? Przede wszystkim porzućmy zasadę, że im taniej tym lepiej. Czasem warto jest dopłacić przy zakupie, ale za to użytkować materac dłużej, zdrowiej i wygodniej. Na chwilę obecną jednymi z najtrwalszych i jednocześnie najbardziej elastycznych materiałów są pianki wysokoelastyczne oraz lateks. Wpływa na to zarówno ich podwyższoną gęstość jak i specyficzna technologia wytwarzania.Należy też przywiązać większą uwagę do jak największej liczby punktów podparcia, zgodnie z zasadą, ze wielka siła nie pokona wielkiej liczebności. Tym samym im więcej punktów podparcia w materacu, tym większa jego zdolność do dopasowania się do kształtu ciała, ale też i wyższa nośność. Tym samym mamy zagwarantowany i bardzo dobry komfort jak i trwałość materaca.

 

Na koniec należy dodać, że szczególnie osoby z nadwagą powinny zadbać o zastosowanie profesjonalnego stelaża na listwach giętych. Właściwe stelaże wpływają na zwiększenie komfortu użytkowania oraz na wydłużenie żywotności materaca co jest tu niezwykle istotne.