Czas poświęcony na sen stanowi około 1/3 życia. To z tego powodu żaden szczegół projektowania, realizacji i wykończenia materaca nie może być pozostawiony przypadkowi. Każdy wybór oraz zastosowane rozwiązania, a także każdy wykorzystany materiał odzwierciedlają ogromną dbałość o jakość finalnego produktu.
Jeszcze przed zakupem materaca warto zapoznać się z podstawowymi terminami i cechami poszczególnych modeli. Wiedza ta pozwoli czuć się pewniej i sprawnie określać swoje potrzeby. Rodzaje materacy zdecydowanie różnią się od siebie, by dać nam możliwość dokonania najlepszego, spersonalizowanego wyboru.
Podstawowym kryterium różnicującym jest rodzaj wypełnienia. Obecnie wybierać możemy spośród materacy lateksowych, sprężynowych, piankowych i bonnelowych. Każdy z nich ma inne właściwości, a łączy je jedna cecha – komfort snu zapewniający regenerujący odpoczynek. Koniecznie przetestujmy wszystkie rodzaje materacy przed dokonaniem wyboru.
Konstrukcja materacy sprężynowych, zwanych także bonellowymi, opiera się na specjalnych sprężynach wykonanych z wysokiej jakości drutu o średnicy 2,2 mm i połączonych drutem o średnicy 1,8 mm. Sprężyny uginają się pod wpływem wagi osoby śpiącej co zapewnia właściwą pozycję podczas snu. Zasadnicza gęstość to około 111 sprężyn na jeden metr kwadratowy. Ten typ sprawdzi się w sytuacji, gdy śpimy we dwoje i mamy różną wagę ciała. Wtedy polecany jest zakup dwóch materacy – każdy z nich osobno dopasowuje się do ciężaru osoby śpiącej. Ten rodzaj materaca cieszy się ogromną popularnością.
Konstrukcja materacy kieszeniowych bazuje na tradycyjnych sprężynach, umieszczonych w oddzielnych kieszeniach. Sprawia to, że pracują one niezależnie od siebie, a ugięcie jednej nie powoduje reakcji kolejnych. Dzięki temu, materac dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, a ruchy i zmiany pozycji śpiącej z nami osoby nie są tak mocno odczuwalne. Ponadto, same sprężyny są bardzo trwałe – wykonany z nich materac będzie służył nam przez wiele lat. Omawiany rodzaj materaca znany jest z wysokiego komfortu użytkowania.
Widmo sprężyny przebijającej się przez pokrowiec materaca i uwierającej podczas snu, nie ma nic wspólnego z aktualnie stosowanymi rozwiązaniami. Sprężyny typu bonnell wykonane są z wysokogatunkowego drutu, który zapewnia dużą sztywność i trwałość konstrukcji. Na jeden metr kwadratowy materaca przeciętnie wykorzystanych jest 111 sprężyn, a w niektórych przypadkach nawet 120. Wysokiej klasy rozwiązaniem jest zastosowanie przy produkcji materacy sprężyn kieszeniowych. Jak sama nazwa sugeruje, sprężyny te umieszczone są w osobnych kieszeniach, połączonych ze sobą przy pomocy kleju. Dzięki temu, materace ze sprężynami kieszeniowymi w środku, charakteryzuje znaczna elastyczność punktowa, dopasowująca się do kształtu ciała. Dla tego rodzaju materaca ma to znaczenie zwłaszcza jeśli na jednym materacu śpią dwie osoby o różnej masie ciała. Przy takiej konstrukcji, zmiana pozycji przez jedną ze śpiących osób, nie jest w tak dużym stopniu odczuwalna przez tą drugą. Mercedesami wśród materacy kieszeniowych są modele multipocket oraz multipocket typu „zigarre”. Konstrukcyjnie wygląda to tak samo jak w przypadku sprężyn kieszeniowych, jednak w pierwszym wypadku (multipocket) na 1 m2 materaca przypada 500 sprężyn, w drugim (multipocket „Zigarre”) – jest ich aż 1000. Zastosowanie jednego z tych rozwiązań gwarantuje doskonałe dopasowanie się materaca do kształtu ciała.
Materace lateksowe charakteryzują się wysoką elastycznością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Wkład lateksowy uzyskuje się w wyniku połączenia naturalnego mleczka kauczukowego oraz syntetycznego lateksu. Materac doskonale dopasuje się do ciała, a zaraz po wstaniu z łóżka, odzyskuje pierwotną formę. Pamiętajmy, że lateks zastosowany w tym rodzaju materaca ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne co sprawia, że jest polecany dla alergików. Dodatkowo, porowata struktura lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza. Organizm w czasie snu ma więc zapewnioną odpowiednią gospodarkę wodną, czyli się nie poci.
Materace z pianki różnią się między sobą właściwościami, elastycznością i twardością. W zależności od preferencji możemy wybierać miedzy piankę poliuretanową, termoplastyczną oraz wysokoelastyczną. Każda z nich zapewnia odpowiednie podparcie dla każdego, ale wybór powinien być uzależniony od wagi i indywidualnych potrzeb. Przy właściwym użytkowaniu pianka jest bardzo trwała i posłuży przez lata. Nie do przecenienia jest też komfort, który uzyskujemy w wyniku idealnego dopasowania do kształtu ciała.
Nie mniej ważne od odpowiednio dobranego materaca są dodatki, które pozwalają chronić go przed zabrudzeniami czy zniszczeniem. W trosce o trwałość materacy i komfort ich użytkowania oferujemy pokrowce, nakładki higieniczne i ochraniacze. Ich dodatkowym atutem poza zwiększeniem higieny oraz wydłużeniem żywotności materaca są właściwości antyalergiczne, prozdrowotne, a nawet antystresowe uzyskane dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Niezależnie od wybranego rodzaju materaca warto zainwestować w jego ochronę
Tyle tytułem teorii. W praktyce radzimy, by przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej, ściągnąć buty i kurtkę, i na przynajmniej 10 minut położyć się na wybranym materacu. Jeśli będzie nam wygodnie, zakup na pewno będzie udany.