Kilka porad na zdrowy sen

Kładź się spać wcześnie

Najlepiej zasnąć pomiędzy godziną 21, a 22. Po dniu pełnym wrażeń, może być to trudne do zrobienia. Postarajmy się chociaż wybrać stałą porę na sen i pobudkę, nawet w weekendy. Sen w całości powinien trwać ok. 6-8 h. Kiedy usłyszymy budzik, postarajmy się wstać od razu. Ta wybłagana 5-10 minutowa drzemka zaraz po przebudzeniu nie jest dobrą motywacją do wstawania!

Wywietrz pokój przed snem

Idealna temperatura w sypialni to 18-19 stopni. Warto wywietrzyć pomieszczenie na wieczór. Dodatkowo porcja tlenu wspomoże łagodny sen.

Zła dieta przyczynia się do bezsenności

Dobrze byłoby skonsumować kolację 2-3 godziny przed snem. Wieczorem unikajmy zbyt dużej ilości cukrów i węglowodanów. Organizm przerabia w nocy spożyte w nadmiarze węglowodany na tłuszcze, a cukier powoduje fermentację w jelitach, wzdęcia i wiatry. Przed snem zjedzmy zatem lekką zupę, chude mięso czy duszone jarzyny.

Poszukaj idealnej pozycji snu

Pozycja snu ma ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem. Najlepszą, choć nie najwygodniejszą, jest spanie na plecach. Pozycja na lewym boku niesie ze sobą wiele pozytywów. Ułatwia m.in. drenaż limfatyczny, serce pompuje lepiej krew. Nawet trawienie przychodzi nam wówczas dużo łatwiej.

Zamiast liczenia baranów… innowacyjna metoda oddychania

Jest to technika oddechowa, która dotleni lewą półkulę mózgu. Kiedy położymy już się do łóżka, ułóżmy się na prawym boku i zatkajmy prawą dziurkę nosa. Wykonując wdechy i wydechy przez lewą dziurkę, nasza lewa półkula zostanie przefiltrowana, co wpłynie na uspokojenie i pozwoli szybko zasnąć.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this