Dla kogo sprężyny, dla kogo lateks, czyli jaki materac wybrać?

Jeszcze przed zakupem materaca warto zapoznać się z podstawowymi terminami i cechami poszczególnych modeli. Wiedza ta pozwoli czuć się pewniej i sprawnie określać swoje potrzeby.

Podstawowym kryterium różnicującym jest rodzaj wypełnienia. Obecnie wybierać możemy spośród materacy lateksowych, sprężynowych, piankowych i bonnelowych. Każdy z nich ma inne właściwości, a łączy je jedna cecha – komfort snu zapewniający regenerujący odpoczynek.

 

Materace lateksowe

Cechą szczególną tych modeli jest wysoka elastyczność, którą zapewnia lateksowy wkład. Uzyskuje się go w wyniku połączenia naturalnego mleczka kauczukowego oraz syntetycznego lateksu. Materac doskonale dopasuje się do ciała, a zaraz po wstaniu z łóżka, odzyskuje pierwotną formę. Pamiętajmy, że lateks ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne co sprawia, że jest polecany dla alergików. Dodatkowo, porowata struktura lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza. Organizm w czasie snu ma więc zapewnioną odpowiednią gospodarkę wodną, czyli się nie poci.

materace z lateksu

 

Materace piankowe

Różnią się między sobą twardością i elastycznością, za którą odpowiada rodzaj wkładu. Mogą być wypełnione m.in. pianką termoelastyczną czy np. pianką „Pantera”. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, reaguje na ciepło – przejmuje je z organizmu i pod wpływem temperatury zwiększa swoją plastyczność. Dostosowuje się idealnie do ciała, zapewniając wygodny sen i dobre podparcie dla kręgosłupa. „Pantera” zawiera dodatek naturalnych olejów słonecznikowych. Sprawiają one, że jest wyjątkowo elastyczna, a także trwała. Potwierdza to fakt otrzymania 7-letniej gwarancji w momencie zakupu. Pionowa perforacja pianki pozwala utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza, a konturowe nacięcia sprawiają, że materac współgra z kształtem ciała.

piankowe

 

Materace sprężynowe

Konstrukcja materacy sprężynowych, zwanych także bonellowymi, opiera się na specjalnych sprężynach wykonanych z wysokiej jakości drutu o średnicy 2,2 mm i połączonych drutem o średnicy 1,8 mm. Sprężyny uginają się pod wpływem wagi osoby śpiącej co zapewnia właściwą pozycję podczas snu. Zasadnicza gęstość to około 111 sprężyn na jeden metr kwadratowy. Ten typ sprawdzi się w sytuacji, gdy śpimy we dwoje i mamy różną wagę ciała. Wtedy polecany jest zakup dwóch materacy – każdy z nich osobno dopasowuje się do ciężaru osoby śpiącej.

sprężynowe

 

Materace kieszeniowe

To kolejna kategoria modeli bazujących na konstrukcji sprężynowej. Różnią się tym, że każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszeni, a więc praca jednej nie wpływa na drugą. Ma to szczególne znaczenie kiedy śpimy we dwoje – zmiana pozycji osoba śpiącej obok nie jest tak odczuwalna, jak na innych typach materacach. Unikamy w ten sposób tzw. efektu „falowania”, który występuje, gdy np. przewracamy się z boku na bok. Zapewniają więc wygodny sen i reagują punktowo na nacisk ciała. Niezależnie od wyboru materaca, ważne jest, aby jego zakup podyktowany był troską o zdrowie i dobry, regenerujący odpoczynek.

kieszeniowe

Źródło: www.janpol.pl