Ból pleców i kręgosłupa po spaniu – poznaj przyczyny porannego dyskomfortu

Współczesny tryb życia nie sprzyja naszemu zdrowiu, a w szczególności kręgosłupowi. W pracy zazwyczaj siedzimy długo przed komputerem, nie pamiętając nawet o przerwach. Po niej także nie mamy już czasu albo siły na regularny ruch. Jeśli poza tym mamy jeszcze niewygodne łóżko i podczas snu nie regenerujemy się – bardzo prawdopodobne jest, że wkrótce pojawi się ból pleców po spaniu . Co zrobić by tego uniknąć?

poranny ból pleców

Ból pleców po spaniu – skąd ta przykra dolegliwość?

Każdy z nas najprawdopodobniej doświadczył czasem problemów z kręgosłupem. Nasz narząd ruchu co jakiś czas daje nam o sobie znać. Bóle pleców, karku, czy kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mogą mieć różne przyczyny. Do najpowszechniejszych jednak należą jednak błędy w naszym trybie życia. Organizm człowieka jest zaprojektowany do ruchu. Praca w pozycji siedzącej, jaką większość z nas wykonuje, jest dla niego nienaturalna. Jeżeli nasz sposób spędzania czasu wolnego nie należy do aktywnych, problem zdecydowanie się nasila – wtedy nasz kręgosłup znajduje się w niewłaściwej pozycji przez cały dzień. W nocy natomiast często z różnych powodów śpimy na przypadkowo dobranym łóżku (np. na wersalce, której jest bardzo niewłaściwa dla naszego kręgosłupa, i powinna być używana w tej funkcji sporadycznie). Żle dobrany materac, a więc zarówno zbyt miękki jak i zbyt twardy sprawiają, że bóle pleców po spaniu są tak powszechne. Do okoliczności mogących nasilać poranne bóle pleców (często towarzyszące nam przez większą część dnia) dołączają się także: niewłaściwe podnoszenie ciężarów narażające kręgosłup na uszkodzenia oraz w przypadku kobiet – wysokie obcasy.

 

ból po spaniu

 

Ból kręgosłupa po spaniu – jak go uniknąć?

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko bądź częstotliwość występowania bólu pleców po spaniu. Przede wszystkim powinniśmy zacząć się ruszać! To bardzo prosta zasada, której bezwzględnie należy przestrzegać. Dobierzmy rodzaj aktywności do naszych możliwości oraz upodobań. Najkorzystniejszymi sportami dla naszego narządu ruchu będą: pływanie, stretchning, nordic walking, jazda na rowerze. Możemy także zdecydować się na specjalne dedykowane ćwiczenia zapobiegające całodziennym i porannym bólom pleców. Powinniśmy także spróbować wymienić materac, na taki, który będzie idealnie współgrał z naszą sylwetką i potrzebami. Do wyboru mamy wiele modeli różniące się materiałem wykonania i stopniem miękkości. Znaczenie ma oczywiście także poduszka na której śpimy – pamiętajmy, że nawet taka, która początkowo wydawała się nam wygodna, po dłuższym czasie użytkowania może przestać sprzyjać naszemu kręgosłupowi. To przedmiot, który wymaga regularnej wymiany.
Nasze ciało bólem sygnalizuje konieczność zmiany. Tak też dzieje się w przypadku bólu kręgosłupa po spaniu. Postarajmy się wprowadzić zdrowsze nawyki, by zapobiec poważniejszym chorobom narządu ruchu. Niektóre z nich naprawdę łatwo przeprowadzić, a korzyści mogą być ogromne.